Bez względu na to czy planujemy aktywny wypoczynek czy błogie lenistwo na plaży warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Czym się kierować wybierając ubezpieczenie na wyjazd za granicę, aby zapewniło nam pełną ochronę przeczytacie w naszej mini serii artykułów, w której przeprowadzimy Was krok po kroku przez ubezpieczeniowe ścieżki.
Urlop to ta chwila kiedy chcemy w końcu odpocząć i się zrelaksować po całym roku pracy i zwykłej szarej codzienności. Celem ubezpieczenia na wyjazd jest zapewnienie sobie opieki w przypadku wystąpienia wydarzeń, które w różny sposób mogą uprzykrzyć pobyt i zamienić długo wyczekiwaną wycieczkę w coś, o czym pamiętać nie chcemy.
Zakres ochrony w dużym stopniu określamy sami wypełniając formularz online i podając w nim podstawowe dane dotyczące naszego wyjazdu takie jak: liczba osób, miejsce oraz sposób wypoczynku, a także często środek lokomocji oraz państwa przez które będziemy przejeżdżać do miejsca docelowego oraz z powrotem. Co więcej sami możemy wpisać interesujące nas kwoty na wypadek poszczególnych zdarzeń, rozszerzyć podstawową ofertę o konkretne elementy jak choćby ubezpieczenie bagażu czy konkretnych cennych rzeczy takich jak aparat, tablet czy laptop, które zamierzamy ze sobą zabrać.
Podstawowa oferta ubezpieczenia turystycznego krąży wokół rozwiązywania najczęstszych problemów wakacyjnych, a więc ewentualny zwrot kosztów leczenia, pobytu w szpitalu, w razie potrzeby również transport medyczny do Polski, ochrona NNW, czyli wypłata świadczenia w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, a także pomoc tłumacza gdyby zaszła taka potrzeba.
Ubezpieczenie turystyczne jest szczególnie ważne dla rodzin wybierających się na urlop ze swoimi pociechami, ponieważ w przypadku gdyby jedno z rodziców bądź oboje trafili do szpitala np. z powodu zatrucia, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie odpowiedzialność za zapewnienie dzieciom wykwalifikowanej opieki lub sprowadzenie z kraju bliskiej nam osoby, która się nimi zajmie. Co więcej, opłacenie kosztów pobytu opiekuna w całości spocznie właśnie na towarzystwie ubezpieczeniowym. Bez względu na wszystko możemy więc być spokojni, że w razie komplikacji zdrowotnych nasze pociechy nie zostaną pozostawione same sobie.
W podstawowej ofercie ubezpieczenia podróżnego znajdziemy również pakiet assistance, dzięki któremu w razie potrzeby uzyskujemy pomoc tłumacza oraz pomoc prawną, a na wypadek kolizji również transport zastępczy pozwalający nam wrócić do domu lub kontynuować wypoczynek.
Tak wyglądają podstawowe zalety posiadania najprostszego ubezpieczenia podróżnego, którego koszt dla czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci na 7-dniowy wyjazd to ok. 120 zł.
Warto jednak wydać nieco więcej, aby rozszerzyć zakres ochrony. Tutaj towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam już możliwości zabezpieczenia niemal każdego aspektu wycieczki od odwołanego wyjazdu (nawet jeśli przyczyna leży po naszej stronie np. z powodu choroby jednego z członków rodziny), poprzez ubezpieczenie bagażu oraz ochronę na wypadek spowodowania szkód innym osobom.
Nieszczęśliwe wypadki to chyba jedne z najczęstszych powodów zgłoszeń w ubezpieczalniach. Wykupując ubezpieczenie turystyczne zawsze możemy wybrać sobie kwotę od której będzie liczony ewentualny trwały uszczerbek na zdrowiu, a także włączyć dodatkowy zakres ochrony na wypadek nagłej choroby, którą możemy nabyć podczas wypoczynku. Warto przyjrzeć się tej opcji bliżej jeśli ktoś z uczestników wyjazdu ma choroby przewlekłe lub podejrzewamy, że mogą u niego wystąpić, np. ze względu na występowanie w rodzinie. Tutaj możemy dać dojść do głosu naszemu na co dzień wyciszanemu czarnowidztwu i pospekulować na temat tego, co złego może się zdarzyć przed czym chcemy się uchronić.
Dodatkowy pakiet OC w tym wypadku nie ma nic wspólnego z samochodami. Jest to ubezpieczenie na wypadek szkód, jakie możemy niechcący wyrządzić osobom trzecim. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraźmy sobie sytuację, że spędzamy urlop we Włoszech i wybieramy się pozwiedzać. Zafascynowani wspaniałością Wiecznego Miasta przypadkiem potrącamy innego turystę z kosztownym aparatem w dłoni. Przedmiot wypada z rąk tak nieszczęśliwie, że obiektyw rozsypuje się. W normalnych okolicznościach zostali byśmy obciążeni kosztami naprawy lub zakupu nowego, a w ekstremalnym przypadku sprawa mogłaby trafić przed sąd. Mając pakiet OC w ubezpieczeniu turystycznym wystarczy podać numer polisy, z której poszkodowany zgłosi szkodę, a towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje straty.
Tutaj po raz kolejny rodzice podróżujący z małymi dziećmi mogą odetchnąć z ulgą na myśl, że nie musieliby drżeć z niepokoju za każdym razem gdyby ich pełna energii pociecha radośnie zajadała by lody przy modnie ubranych innych zwiedzających czy biegała wokół. Wypadki się zdarzają i jest to naturalna, ale jeśli możemy uniknąć ich finansowych konsekwencji to dlaczego by z tego nie skorzystać?
Bardzo ważny element ubezpieczenia zwłaszcza jeśli wybieramy się w podróż samolotem lub planujemy zabrać ze sobą drogi sprzęt. Jak wiadomo, telefon, aparat, laptop czy tablet to obecnie często nieodłączne atrybuty wielu z nas i niezwykle przydatne. Kradzieże w miejscach turystycznych są niestety niesłabnącą plagą. Warto więc pamiętać o tym przy zawieraniu zwłaszcza ubezpieczenia na wyjazd za granicę. Problemy z odzyskaniem utraconego sprzętu niejednokrotnie z ważnymi dla nas danymi możemy bardzo boleśnie odczuć. W przypadku kradzieży, uzyskujemy nie tylko równowartość utraconego przedmiotu, ale również pomoc tłumacza oraz prawnika jeśli jest to niezbędne. Wystarczy jeden telefon na infolinię, aby konsultant udzielił nam niezbędnego wsparcia w obcym kraju oraz pomógł przejść przez wszystkie procedury często odbywające się w nieznanym dla nas języku.
Większość firm w swojej nawet podstawowej ofercie zagwarantowane pokrycie kosztów ratownictwa, jednak czasem niezbędne jest jej dodatkowe wybranie. O ile w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że przecież działalność służb ratunkowych, np. WOPR czy GOPR jest całkowicie darmowa dla przeciętnego obywatela to w wielu krajach sprawa wygląda inaczej. U naszych czeskich czy słowackich sąsiadów koszt wezwania śmigłowca medycznego to 5000 zł za godzinę pracy, przy czym w całości pokrywany przez poszkodowanego.
Ubezpieczenie turystyczne jest jak widać bardzo ważnym elementem, który zawsze należy uwzględnić przy planowaniu urlopowych wojaży bez względu na to czy decydujemy się na aktywną formę wypoczynku, czy błogie lenistwo na plaży lub nad hotelowym basenem.
Jeśli nie jesteś pewien jak skonstruować polisę, która będzie najodpowiedniejsza do planowanego wyjazdu skorzystaj z naszego formularza, a oddzwonimy i pomożemy wybrać idealny wariant ubezpieczenia. Możesz też wykupić ubezpieczenie turystyczne online bez wychodzenia z domu wystarczy 5 minut.
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi artykułami na temat ubezpieczeń turystycznych. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne, na jakie kwoty warto zwrócić uwagę oraz co mają nam do zaoferowania największe towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce przeczytacie tutaj.