Osoba ubiegająca się o prawo jazdy podlega szkoleniu. W artykule tym szczegółowo wyjaśnimy czym jest szkolenie podstawowe, szkolenie uzupełniające, a także szkolenie dodatkowe.
Szczegółowe wytyczne dotyczące procesu szkolenia przyszłych kierowców są opisane w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców . Aktualnie obowiązujące rozporządzenie pochodzi z dnia 4 marca 2016 r.
W myśl przepisów szkolenie na prawo jazdy przeprowadzane jest jako:
Szkolenie dodatkowe uzupełniające będzie przeznaczone dla osoby, która kolejno trzykrotnie uzyskała negatywny wynik z części teoretycznej lub praktycznej egzaminu państwowego.
Liczba godzin szkolenia
Minimalna liczba godzin szkolenia podstawowego na prawo jazdy określona jest w rozporządzeniu i wynosi:
Część teoretyczna:
Część praktyczna:
Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii C lub D i ubiegasz się o prawo jazdy kategorii B lub B1, to nie ma wymogu kończenia szkolenia podstawowego. Podobnie jest w przypadku osób z, które mają prawo jazdy kategorii B z ograniczeniem do prowadzenia tylko pojazdów z automatyczną skrzynią biegów, a chcą uzyskać uprawnienie bez ograniczenia.
Szkolenie podstawowe – dla kogo?
Szkolenie podstawowe lub dodatkowe może rozpocząć osoba, która posiada:
Szkolenie uzupełniające może rozpocząć osoba posiadająca zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego lub dodatkowego i nie przystąpiła do egzaminu państwowego na prawo jazdy lub go nie zdała.
Zajęcia praktyczne mogą być prowadzone, jeżeli osoba szkolona:
Zaświadczenie o szkoleniu
Po ukończeniu szkolenia podstawowego lub uzupełniającego kierownik ośrodka szkolenia kierowców wydaje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o prawo jazdy odpowiedniej kategorii osobom, które:
W zaświadczeniu umieszcza się imię, nazwisko i numer instruktora prowadzącego.