Charakter pracy niektórych z nas wymaga częstych spotkań, szkoleń, czy wyjazdu w delegacje, w tym również oznaczające wyjazdy poza kraj. Ubezpieczenie w podróży zagranicznej może być w tym wypadku bardzo wskazane, gdyż przykre niespodzianki czyhające na podróżnych nie występują jedynie w podróżach, których celem ostatecznym jest wypoczynek, ale również podczas wyjazdów służbowych. Czy w czasie podróży biznesowej za granicę może być nam potrzebna EKUZ? Co powinno być ubezpieczone w podróży służbowej i do kogo należy obowiązek zadbania o takie ubezpieczenie?
Kiedy czeka nas wyjazd w delegację, zawierający w sobie liczne spotkania, konferencje oraz szkolenia, najczęściej nie bierzemy pod uwagę faktu wystąpienia czasu wolnego, a co za tym idzie, najczęściej również nie myślimy o ubezpieczeniu takiej podróży. Tymczasem podróż służbowa wcale nie oznacza gwarancji braku wystąpienia przykrości, zdarzeń losowych, czy też choroby, gdy będzie nam pilnie potrzebna pomoc medyczna. Lepiej jest być przygotowanym na różne ewentualności i w związku z tym postarać się o ubezpieczenie podróży służbowej. Kto jednak dokładnie powinien o to zadbać w wypadku pracownika?
Na początek warto sobie zdać sprawę z tego, że na pracodawcy nie spoczywa obowiązek ochrony pracownika podczas zagranicznej podróży służbowej. Może to dziwić, ale rola szefa może się zakończyć w chwili wydania zaświadczenia o delegacji – a dalej radźcie sobie sami. Nie oznacza to jednak, że zrobić tego nie może i w dobrych firmach tak właśnie się dzieje i że zarówno ze względu na dobro samej firmy, jak i dla dobra pracownika, szefostwo odpowiednie ubezpieczenie zagwarantuje.
Jest ku temu zresztą ważny powód. Otóż w chwili ulegnięcia przez pracownika podczas podróży służbowej wypadkowi, ma on prawo wszelkie roszczenia odszkodowawcze skierować wobec własnej firmy – oczywiście pod warunkiem, że do wypadku doszło podczas wypełniania obowiązków służbowych albo w trakcie zmierzania do ich wypełniania.
Podróż służbowa może być krótka lub długa, ale i tak możemy być narażeni na różne niebezpieczeństwa. Szczegóły zawsze najlepiej ustalić z doradcą z agencji ubezpieczeniowej – np. specjalistów do spraw ubezpieczeń z ubezpieczenia Marki. Możliwości bowiem jest naprawdę wiele. Możemy nabawić się jakiejś infekcji, gdzie konieczna stanie się pomoc lekarska, złamać nogę lub rękę albo zostać potrąconymi przez samochód, czy uczestniczyć w innym zdarzeniu drogowym. W takich sytuacjach ubezpieczenie podróży służbowej jest czymś wysoce pożądanym, a przecież nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć.
Co powinno zawierać dostateczne ubezpieczenie podróży służbowej? Przede wszystkim musi pokrywać ewentualne koszty leczenia lub pobytu w szpitalu. Leczenie za granicą jest horrendalnie drogie, pokrycie więc jego kosztów z własnych funduszy może nas zrujnować. Oprócz tego warto zadbać o ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania w wypadku uszkodzenia ciała, czy pokryje koszty rehabilitacji. Takie ubezpieczenie zapewni również wypłatę świadczeń rodzinie w wypadku naszej śmierci.
Najbardziej zapobiegliwi mogą dodatkowo ubezpieczyć bagaż, czy zadbać o ubezpieczenie sprzętu, np. laptopa zabieranego w podróż służbową, a także wykupić Assistance czy dodatkowo pomyśleć o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym.