Kategoria B prawo jazdy

Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B:

Procedura uzyskiwania prawa jazdy kategorii B jest tożsama z tą opisaną w artykule TUTAJ.


  • W Wydziale Komunikacji złóż wniosek o wydanie prawa jazdy i uzyskaj numer PKK. Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wołominie posiada dwie filie, zatem jeśli jesteś z miejscowości:

    Kobyłka, Poświętne, Wołomin, Ząbki, Zielonka – udaj się do Wydziału Komunikacji w Wołominie przy ul. Kobyłkowskiej 1A
    Jadów, Klembów, Tłuszcz, Strachówka – udaj się do fili Wydziału Komunikacji w Tłuszczu przy ul. Warszawskiej 10
    Dąbrówka, Marki, Radzymin – udaj się do filii Wydziału Komunikacji w Radzyminie przy ul. Komunalnej 8A

    Do złożenia wniosku przygotuj: orzeczenie lekarskie, dokument, który potwierdzi adres zameldowania i aktualną fotografię
  • Z uzyskanym numerem PKK (nr profilu kandydata na kierowcę) przyjdź do jednej ze szkół nauki jazdy U Sławka (Prawo Jazdy Wołomin lub Prawo Jazdy Marki)
  • W Ośrodku Szkolenia Kierowców w Markach lub Wołominie trafisz pod opiekę doświadczonych instruktorów nauki jazdy, którzy przygotują Cię do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.
  • Całość Twoich starań o prawo jazdy na samochód (kategorii B) uwieńczy egzamin, który zdasz w WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) – np. w Warszawie lub Garwolinie.
Przydatne informacje:
  • Kurs na prawo jazdy kategorii B można rozpocząć na 3 miesiące przed wymaganym wiekiem.

Minimalny wiek: 18 lat


• Samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla; także połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg); łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg

• pojazdy z kategorii AM (motorower i czterokołowiec lekki)

• jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy – zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg

tylko w Polsce:
o ciągnik rolniczy oraz zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)

o pojazd wolnobieżny (na przykład walec) oraz zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)

o jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat - motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg

Na czym


Aktualnie szkolenie praktyczne kategorii B prowadzimy na pojazdach takich, na jakich odbywa się egzamin państwowy, tj. Hyundai i20

Gdzie


Wołomin: ul. Lipińska 34 A lok 42 - tel. tel. 607 775 929

Marki: ul. Moniuszki 1 - tel. 665 729 222

Szkolenie – kurs prawa jazdy kategoria B


W przypadku starania o prawo jazdy kategorii B minimalny czas szkolenia podstawowego zakłada 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 30 godzin szkolenia praktycznego. Godzina "teorii" jest równa 45 minutom (godzina lekcyjna), natomiast godzina szkolenia praktycznego równa się 60 minutom zajęć (godzina zegarowa). Czas trwania szkolenia podstawowego dla kategorii B jest ustalany przez instruktora w porozumieniu z osobą szkoloną. UWAGA:


  • Możesz zostać zwolniony z części teoretycznej jeśli samodzielnie przygotowałeś się i zaliczyłeś stosowny egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Wówczas, przed przystąpieniem do szkolenia praktycznego odbędziesz minimum 4 godzinne szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.
  • Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B1, nie przeprowadza się części teoretycznej szkolenia podstawowego.

Zajęcia teoretyczne odbywają się w siedzibie naszego ośrodka szkolenia kierowców w Markach lub w Wołominie.

Kandydaci na kierowców kategorii B (samochód osobowy) po zakończeniu części teoretycznej mogą rozpocząć część praktyczną, która obejmuje prowadzenie pojazdu kategorii B na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim.

W ramach praktycznej nauki jazdy w ruchu miejskim, nasi kursanci nie tylko ćwiczą jazdę „po mieście”, ale również poznają przykładowe trasy egzaminacyjne w Warszawie oraz Garwolinie.

Wiele osób, chce dodatkowo poćwiczyć tuż przed egzaminem, aby czuć się jeszcze pewniej. Specjalnie dla takich kursantów, przygotowaliśmy ofertę profesjonalnych jazd doszkalających, które pozwalają jeszcze bardziej podnieść posiadane umiejętności, pozbyć się stresu i jednocześnie nabrać pewności siebie. JAZDY DOSZKALAJĄCE – CZYTAJ WIĘCEJ.

Szkolenie na prawo jazdy kategorii B kończy się obowiązkowym egzaminem wewnętrznym dla kandydata na kierowcę. Sprawdzian ten jest przeprowadzany zgodnie z zasadami państwowego egzaminu na prawo jazdy w ośrodku szkolenia kierowców U Sławka w Markach lub w Wołominie.

UWAGA: ukończenie szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii B uprawnia do przystąpienia do egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii: B1 i AM.


Egzamin na prawo jazdy – kategoria B


Egzaminowanie na prawo jazdy przeprowadza się w WORD-ach, tj. w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Każdy kandydat na kierowcę może wybrać dowolny ośrodek, gdzie będzie zdawał na prawo jazdy, jednak my polecamy szczególnie dwa: w Warszawie oraz w Garwolinie. Z naszego wieloletniego doświadczenia, wynika, że kandydaci z Warszawy oraz z gmin: Marki, Wołomin, Kobyłka, Ząbki, Zielonka, Radzymin, Poświętne, Klembów, Dąbrówka, Tłuszcz, Jadów, Strachówka, których mamy przyjemność szkolić, osiągają najlepsze wyniki właśnie w Garwolinie i w Warszawie.

Część teoretyczna. W ramach egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B, który trwa maksymalnie 25 minut, kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na 32 losowe pytania. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, zaś 12 wiedzy specjalistycznej. Pytania posiadają tylko jedną dobrą odpowiedź. Pytania mają różną wartość punktową, która jest określana na podstawie ich znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Są to pytania jednokrotnego wyboru – tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Egzamin odbywa się na przeznaczonym do tego komputerze. Zadania egzaminacyjne mogą być zadawane w formie pytań do zdjęć lub filmów z sytuacjami drogowymi, pojazdami, zagadnieniami natury prawnej (przepisów), elementami infrastruktury drogowej itp. Jako pierwsze, wyświetlane są pytania z wiedzy podstawowej (dotyczą wszystkich kategorii prawa jazdy), natomiast jako kolejne z części specjalistycznej (właściwe wyłącznie dla kategorii prawa jazdy, którą kandydat na kierowcę chce uzyskać).

UWAGA: Posiadanie prawa jazdy kategorii B1, albo potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tej kategorii prawa jazdy, uprawnia do uznania za pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu państwowego do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kategorii B.

Część praktyczna. Warunkiem uczestnictwa w egzaminie praktycznym, który odbywa się na placu manewrowym i w ruchu miejskim jest pozytywny wynik z części teoretycznej. Egzamin w części praktycznej jest podzielony na części:


  • Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Należy zaprezentować, umiejętność sprawdzenia:
    • Dwóch wylosowanych zagadnień spośród: poziom oleju w silniku, poziom płynu chłodzącego, poziom płynu hamulcowego, poziom płynu w spryskiwaczach, działanie sygnału dźwiękowego
    • Jednego z wylosowanych zagadnień spośród: działanie świateł pozycyjnych/postojowych, działanie świateł mijania, działanie świateł drogowych, działanie świateł hamowania „STOP”, działanie świateł cofania, działanie świateł kierunkowskazów, działanie świateł awaryjnych, działanie świateł przeciwmgłowych tylnych
  • Przygotowanie pojazdu do dalszych zadań - właściwe ustawienie fotela, lusterek, zagłówków, zapięcie pasów bezpieczeństwa, sprawdzenie czy drzwi pojazdu są zamknięte i włączeniu świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym.
  • Wykonywanie na placu manewrowym określonych zadań:
    • ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu,
    • ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.
  • Wykonywanie zadań w ruchu miejskim. Egzamin na kategorię B odbywa się w normalnych warunkach drogowych. Standardowy czas trwania tej części egzaminy wynosi 40 minut, jednak może on zostać skrócony i zakończyć się po 25 minutach, jeżeli wszystkie zadania zostały wykonane, a wynik egzaminu jest pozytywny.

Gdy już zdasz egzamin, WORD uzupełnieni Twój profil PKK i odeśle do starostwa.

Odbiór prawa jazdy jest odpłatny – szczegóły w Wydziale Komunikacji. Pamiętaj, że korzystać z uprawnień, można dopiero po otrzymaniu dokumentu!

Call Now Button